Not Defterim » Blog Archive » Fotokopi Makinesi Nasıl Çalışır ?Mar 12 2010

Fotokopi Makinesi Nasıl Çalışır ?

Posted by

Fotokopi makinesi temelde çalışma prensibi küçükken kurşun  kalemi kazağımıza sürttükten sonra etraftaki kağıt parçalarını kendine çekebilir  hale gelmesini hatırlarsınız.Bu statik yükün oluşturduğu çekim  gücü ile fotokopi makinemizin içindeki “drum” merdanesinin yaptığı işlev temelde aynı…

Fotokopi makinamıza kağıdı yerleştirdik , koyuluk oranını, kağıt boyutunu hazırladık start yada copy düğmesine bastığımız andan itibaren içeride neler olup bittiğine bir bakalım.
1. Önce kapağın altına yada ADF (otomatik kağıt besleyici) ‘ye koyduğumuz kağıt bir ışık tarafından taranır.Bu tarama esnasında Drum ünitesi makinanın alt bölümünde – aynı kalemi kazağımıza sürtüğümüz de oluşan eletriklenme gibi – elektron yüklemesine maruz kalır.

2.Bu taranan bilgi yarı iletken CPU ve transisteör vasıtası ile dijitalleştirilir (11100101 gibi ).Bu dijital görüntü makinanın kendi belleğinde saklanır.Eskiden analog makinelerde hiç dijitalleştirmeden mercek ve aynalar  vasıtası ile “drum” ünitesinin üzerin aktarılırdı.

3.Laser üntesi aktarılan bu verileri, ışığa duaylı  DRUM  adını verdiğimiz ( davul değil tambur anlamında ) bu ünitenin üzerine yansıtır.Drum ünitesi özel bir maddeden  yapılmıştır (selenyum kaplı).

Image and video hosting by TinyPic

4.Laser Işınlarının bu tambura çarptıkları noktalarda  artı elektrik yükü oluşumuna sebep olur , Toner maddesi elektrostatik olarak bu noktalara yapışır.

5.Fotokopi kağıdımız merdanelerin arasından geçerken  bu toner parçacıkları kağıdımızın üzerine transfer edilir.

6.En son yüksek sıcaklığa maruz kalmış bir fırın sayesinde kağıt ile bütünleşmesi sağlanır.Aşağıdaki resimde  işlemler açıkça anlatılmaya çalışılmış A dan E ye kadar sırası ile
Image and video hosting by TinyPic

resim ve animasyonlar alıntıdır

ilgili videoları buradan izleyebilirsiniz Video1 Video2

Bir Cevap Yazın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

  • IP Adresim Ne ?

    • IP: 50.17.117.221
    • Location: --
  • wordpress visitor counter
  • free counters